صفحه اصلی زبان انگلیسی درباره ما معرفی، نقد و بررسی نمایشگاه آثار مقاله گفتگو پیوندها تماس با ما
خبرها

تازه های شورا
شوراي كتاب كودك از بدو تاسيس تاكنون، براي پيشبرد اهداف خود همواره از حمايت فرهنگ دوستان ايراني برخوردار بوده است. با توجه به گسترش فعاليت‌هاي شورا در سال‌هاي اخير در بخش های : ادبیات کودک و نوجوان ، فرهنگنامه کودکان و نوجوانان و خانه کتابدار و ترویج خواندن ، و با وجود حضور مستمر نيروهاي داوطلب، نيازهاي مالي شورا براي تداوم امور افزايش يافته است. لذا اعضاي هيأت مديره شورا خانم‌ها : نوش‌آفرين انصاري، فاطمه‌مرتضايي فرد، فهیمه محفوظ بالله ، پروين فخاري‌نيا،عاطفه سلیانی ، سحر ترهنده و آقايان : علیرضا میرفخرایی ، اکبر نعمتی ، مصطفی کریمی و مسعود ناصري دريايي تصميم گرفتند از كليه دوستداران اين سازمان مردم نهاد دعوت كنند تا در اين برهه از زمان كه شورا با دشواري‌هاي مالي رو به روست، به بقاي اين نهاد 50 ساله كمك كنند. از كليه علاقه‌مندان درخواست مي‌شود كمك‌هاي مالي خود را به حساب 19606317 به نام شوراي كتاب كودك نزد بانك تجارت شعبه جمهوري كد 195 واريز نمايند و رسيد آن را با ذكر دقيق نام و مشخصات خود براي شوراي كتاب كودك بفرستند. همچنين علاقه‌مندان مي‌توانند براي ارائه هر گونه پيشنهاد و كسب اطلاعات بيشتر درباره شیوه های گوناگون یاری رسانی با خانم لیلا ترکاشوند در دبیرخانه شورای کتاب کودک ( تلفن 66408074 ) و یا خانم نيره بهبهاني در دبيرخانه فرهنگنامه كودكان و نوجوانان (تلفن: 66415878) تماس بگيرند. 

07/4/1393

گروه بررسی آثار و دستنوشته های کودکان و نوجوانان ، آماده دریافت دستنوشته های کودکان و نوجوانان است . در صورتی که تمایل دارید این دستنوشته ها در گروه بررسی شود ، خواهشمند است آن ها را به آدرس شورای کتاب کودک ارسال کنید . اعضای گروه ، یکشنبه ها بعد از ظهر در شورا حضور دارند و آماده پاسخ گویی هستند .  

2/11/1390


Login

اخبار

پنجشنبه، 6 ارديبهشت 1397


یادواره‌هایی برای توران خانم میرهادی   05/9/1395

از پشت قاب عینک

مادربزرگ، آنشب
از گل قشنگتر بود
برداشت کوله اش را
آماده سفر بود

در کوله بار خود داشت
شعر و کتاب و دفتر
یک عمر غیر از اینها
چیزی نداشت دیگر

هنگام رفتنش هم
دل را به کودکان داد
دستی برای آنها
با خستگی تکان داد

پرواز کرد و خوابید
مانند خواب کودک
باقی گذاشت اما
صدها کتاب کودک

پرواز کرد، اما
حتی در آسمانها
از پشت قاب عینک
لبخند اوست پیدا

رنگین کمان نوشته
بر ابرها به شادی
با یک مداد رنگی
توران میرهادی

- شعری از افشین علا


- - -
«نام میرهادی با مطالعه، پژوهش، سخت‌کوشی، نوآوری و فعالیت گروهی و راه‌اندازی نهادها و تشکل‌های مردم‌نهاد در حوزه‌ فرهنگ و ادبیات کودک پیوندی ناگسستنی یافته و نام و یاد نیک وی، به‌ویژه در میان اهالی فرهنگ این سرزمین، ماندگار خواهد بود.
این بانوی پیشکسوت در بیش از شش دهه تلاش فعالیت‌ فرهنگی، نهال‌های علمی و هنری فراوانی در سرزمین ادب و هنر نشانده که تا سالیان سال ثمر خواهند داد و نسل‌های گوناگون از حاصل این همه‌ کوشش متکی بر پایه‌های دانش و اندیشه برخوردار خواهند بود.»
پیام کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

«ادبیات کودک ایران یکی از چهره‌های درخشان، تاثیرگذار و ماندگار خود را از دست داد؛ آموزگاری دلسوز، مادری مهربان، نویسنده‌ای توانا، پژوهشگری روشن‌بین و سازمان‌دهی خستگی‌ناپذیر که افق‌های تازه‌ای را در تعلیم و تربیت فرزندان ایران‌زمین گشود و نهادهای مردمی و فرهنگی را پایه‌گذاری کرد که جامعه تا سالیان سال از ثمرات آن بهره خواهد برد.»
پیام انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برای درگذشت میرهادی

«توران میرهادی، استادی که روش و منش شاگردانش را اصلاح کرد و شکیبایی و پایداری و ایستادگی در برابر کوه مشکلات و کار آهسته و پیوسته را به آنها آموخت. کسی که رهنمودش به جامعه فرهنگ و ادب و جوانان این بود «از غم‌های بزرگ، کار بزرگ بسازید.»
بیانیه تسلیت اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران به مناسبت درگذشت توران میرهادی

آن مرحومه در طول عمر با برکت خود تلاش خستگی‌ناپذیر و موثری در ترویج کتابخوانی و تربیت نسل‌های کتابخوان داشتند که این کوشش بی‌وقفه و همت و اراده بلند می‌تواند الگوی مناسبی برای فعالان عرصه فرهنگ باشد.
پیام سید عباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

وی یکی از شخصیت‌های برجسته فرهنگی بود که بیش از 60 سال از عمرش را در حوزه آموزش و پرورش کودکان و فعالیت‌های فرهنگی برای آن‌ها صرف کرد. او برای ارتقای آموزش و پرورش کودکان ایران، ده‌ها کتاب به رشته تحریر در آورد که «دو گفتار درباره کتابخانه‌های آموزشگاهی و نقش آن در ایجاد عادت به مطالعه»، «کتاب کار مربی کودک» و «برنامه کار سالانه مربی در مهد کودک و کودکستان» از جمله این کتاب‌ها هستند.
مدیرعامل خانه کتاب درگذشت توران میرهادی را تسلیت گفت

امیدواریم محققان، نویسندگان، شاعران، فیلمنامه نویسان و فیلمسازانی که برای بچه های کشورمان کار می کنند، با استفاده از مجموعه با ارزش فرهنگنامه کودکان و نوجوانان،که حاصل سالها تلاش بی وقفه ایشان و همکارانشان است، نسبت به ویژگی های ادبی و ظرفیت های علمی این دو گروه سنی آشنایی بیشتری پیدا کرده و در مسیر خلق آثار بهتر برای کودکان و نوجوانان فارسی زبان، در هر جای جهان، گام های بلندتری بردارند.
تسلیت شورای سیاستگذاری و راهبری سینماهای کودک و نوجوان و فارابى

هنرمندانی که در سوگ توران میرهادی دست به قلم شده اند و از این استاد بزرگ به نیکی یاد کردند.